Płacenie za nieodbyte sesje?

Psychoterapia, W trakcie Psychoterapii | 1 comment

Płacenie za nieodbyte sesje?

Wiele osób może najść zdziwienie gdy usłyszą w zasadach terapii płatność za nieodbyte sesje? O co w ogóle chodzi? Jak to mam płacić za sesje które nigdy się nie odbyły?

Płatność za nieodbyte sesje jest ustalana w zasadach terapii, przeważnie na początku trwania terapii, czasem mogą być zmieniane w trakcie jej trwania – to już zależne od terapeuty – zastanej sytuacji. Ustalając stałą godzinę sesji psychoterapeutycznych ustalamy czas w jakim psychoterapeuta pracuje dla nas.

Zarezerwowaliśmy czas

Wyobraźmy sobie że idziemy do teatru, kupujemy bilet seans się odbywa a my na niego nie przyszliśmy. Teatr zarezerwował na ten czas dla nas miejsce, obsługa nie mogła sprzedać komu innemu biletu na nasze miejsce. Spektakl się odbył, aktorzy zostali opłaceni, i mało tego nawet jak nikt z osób które opłaciły bilety nie przyjdzie to i tak cała obsługa musi zostać opłacona. Nie przychodzi nam wtedy na myśl prosić o zwrot za zapłacony bilet. W psychoterapii zasada ta jest podobna.

Psychoterapeuta rezerwuje dla nas swój czas, w tym czasie nie może przyjąć innego pacjenta. Poza tym mechanizmem, jest jeszcze w płatności za nieodbyte sesje coś więcej. Chodzi o konsekwencje i cały proces leczenia. Przykładowo czasem jesteśmy na coś źli na terapeutę i zamiast mu to powiedzieć wyrazimy to w tym że się spóźnimy czy też nie przyjdziemy na sesję, podczas gdy powiedzenie tego wprost przyniosłoby nam w procesie psychoterapeutycznym znacznie większe korzyści. W tym przypadku płatność za nieodbyte sesje niejako 'zmusza’ do mówienia. Rzecz jasna to tylko przykład i nikt nie powiedział ze tak być musi.

Psychoterapia przerywana – zmora niektórych terapetów…

„Terapia przerywana’ (opuszczanie sesji przez pacjenta) to coś na co często skarżą się psychoterapeuci przyjmujący na fundusz – gdzie nie ma jak temu zapobiec. Taka terapia po prostu działa gorzej i nie zawsze ma sens.

Psychoterapia cały czas trwa

Inna sprawą jest to co psychoterapeuta robi w tym czasie… trzeba pamiętać, że jest to cały czas 'Twoja godzina’ i nawet przyjście na ostatnie 5 minut może być wartościowe. Dlatego nawet jak masz zamiar się spóźnić z jakiegoś powodu, warto wiedzieć że psychoterapia cały czas trwa.

1 Comment

  1. Elżbieta Grabarczyk

    Myślę, że to istotny tekst, bo wielu terapeutów (ja też) spotyka się z niezrozumieniem, kiedy w swoim gabinecie wprowadza zasadę odpłatności za nieodbyte sesje. Ja rozwiązałam to w swoim gabinecie troszkę inaczej. Na samym początku, pacjenci, którzy decydują się na psychoterapię dostają wydrukowane „instrukcje obsługi”: cennik, zasady odwoływania sesji itp. Sesję w Pracowni Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA można odwołać, ale z wyprzedzeniem – co najmniej 24 godzin, abym mogła tę godzinę zagospodarować w gabinecie. W innym wypadku sesja jest pełnopłatna. Nieobecność jest omawiana na następnej sesji.

    Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This