Jak długo trwa psychoterapia? Ile trwa psychoterapia?

O Psychoterapii | 1 comment

Jak długo trwa psychoterapia? Ile trwa psychoterapia?

Na to pytanie dosyć ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy i to od bardzo wielu czynników. Łatwiej odpowiedzieć ile trwa jedna sesja – w tym wypadku to zwykle 45-50 minut. Nie znaczy to jednak, że nie możesz się spodziewać od swojego terapeuty, że powie ci ile trwać może psychoterapia, gdyż jest to do wstępnego oszacowania po kilku pierwszych konsultacjach.

Co chcesz osiągnąć?

Wszystko też zależy od tego, co tak w zasadzie chcesz przez psychoterapię osiągnąć? Czy jest Ci potrzebna tylko chwilowa pomoc w kryzysie – wtedy najczęściej umawiacie się na kilka – kilkanaście spotkań i odbywa się coś w rodzaju interwencji kryzysowej – psychoterapii krótkoterminowej. Czy też problem jest bardziej skomplikowany i wymaga podjęcia głębszej pracy.

Kolejnym czynnikiem jest głęboka natura problemu?

Jeśli dwie osoby przyjdą do tego samego psychoterapeuty z tym samym 'problemem’ tj. powiedzą to samo zdanie jako problem określające ich problem. Nie oznacza to, że psychoterapia w każdym z tych wypadków będzie trwała tyle samo. Psychoterapeuta podczas pierwszych spotkań tzw. konsultacyjnych bada problem i osobowość pacjenta, w czasie tych konsultacji okazuje się też co jest rzeczywistym problemem i na tej podstawie przewiduje ile taka terapia może trwać.

W jakim nurcie pracuje psychoterapeuta?

Kolejnym czynnikiem jest nurt w jakim dany psychoterapeuta pracuje – tutaj mogą być naprawdę spore różnice. Jedni specjalizują się w pomocy krótkoterminowej i rozwiązywaniu problemów bieżących – tak by po sesji psychoterapeutycznej klient czuł się 'naładowany’. Inni zaś specjalizują się w głębokiej pracy, która dotyka głębokich pokładów naszej nieświadomości – dzięki czemu możemy dotrzeć do 'źródła’ powstania pewnych zachowań, i pracując na tym źródle obserwować zmiany w zachowania teraźniejszych. Są też terapeuci którzy łączą różne podejścia – nurty starając się jak najlepiej na dany moment pomóc pacjentowi. Wszystko ma swoje plusy i minusy, jedne zmiany są bardziej trwałe – inne mniej, choć nie można wykluczyć że na dany moment nie były potrzebne.

Czyli ile właściwie bezie trwać moja psychoterapia?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć, wybierz (czytaj dalej)

1 Comment

  1. pisanie prac

    Doskonałe, że ktoś w końcu poświecił czas, aby opisać to zagadnienie.

    Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This