Dlaczego psychoterapia tyle kosztuje?

O Psychoterapii | 0 comments

Pewnie zastanawiasz się dlaczego sesja psychoterapeutyczna tyle kosztuje? Co to takiego niecała godzina rozmowy z kimś, niecała godzina słuchania kogoś?

W praktyce jednak zaplecze pracy psychoterapeuty wygląda zupełnie inaczej, niż tylko jedna godzina. Owszem może to jedna godzina przebywania z pacjentem, wątki pacjenta jednak zostają w terapeucie i pracuje on nad nimi nawet poza sesją, niektórzy spędzają później drugą taką godzinę by zapisać przebieg sesji do późniejszej analizy czy też superwizji. Co sprawia, że takich godzin w ciągu dnia nie może być za dużo. Aby dać odpowiednią pomoc każdemu pacjentowi z reguły pracuje się nie więcej jak kilka godzin dziennie, aby zachować odpowiednią 'pojemność’.

Mało tego należy do tego doliczyć także koszty superwizji – czyli omówienia pacjenta z innym bardziej doświadczonym psychoterapeutą, co kosztuje tyle samo a czasem drożej niż sama sesja.

Do tego dochodzą wszystkie koszty prowadzenia działalności, ZUS, podatki, księgowość, wynajem gabinetu.

No i na koniec wypada podliczyć lata nauki, kształcenia i zebranych doświadczeń jak i wszystkie koszty z tym związane. A szkolenia te do tanich nie należą, zwłaszcza np. te w bardziej wymagających nurtach n. psychoterapia psychoanalityczna.

Wszystko to sprawia, że koszty psychoterapii są jakie są.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This