Zależność od psychoterapeuty, psychoterapii?

Psychoterapia, W trakcie Psychoterapii | 0 comments

  • Czy można się uzależnić od terapeuty?
  • Czy można się uzależnić od psychoterapii?
  • Czy można po terapii normalnie funkcjonować nie mając nikogo z kim można analizować swoje sprawy.

To są pytania które mogą się pojawić w trakcie trwania całego procesu psychoterapii, zarówno przed podjęciem psychoterapii jako – strach, w trakcie jej trwania – jako pewnego rodzaju uzależnienie, jak i po jej zakończeniu – jako pewnego rodzaju tęsknota.

Przed podjęciem psychoterapii
Jeżeli to uczucie – pytanie pojawia się przed podjęciem psychoterapii. Ważne, aby o nim poinformować psychoterapeutę, gdy już się zgłosisz na psychoterapię. Być może schemat współuzależnienia, zależności od drugiej osoby jest dla Ciebie problemem. Problem ten jak najbardziej w trakcie trwania psychoterapii można rozwiązać. Ważne jest po prostu abyś o wszystkich swoich lękach i obawach informował psychoterapeutę, znacznie ułatwi to proces jej trwania.

W trakcie trwania psychoterapii
Na początku gdy słyszymy ile trwać będzie psychoterapia, może nas to trochę przerażać. Jednak gdy nabiera ona sensu, a jakość naszego życia się poprawia, może pojawić się kolejna myśl. Skoro mam ten komfort, że każdy swój problem, że wszystko co się dzieje mam z kim omówić… to co będzie później… co będzie gdy zabraknie psychoterapeuty. Tutaj po raz kolejny ważne jest aby o tym wszystkim rozmawiać z psychoterapeutą.

Po skończonej psychoterapii
Co teraz? Gdy z jakiegoś powodu zakończyłeś psychoterapię… Rzeczą normalną jest, że będziesz musiał/a przeżyć pewnego rodzaju utratę, ale na szczęście psychoterapia nie znika… ona działa dalej choć tym razem już w twoim wnętrzu. Tak np. bezpośrednio po zakończonej terapii gdy zbliża się godzina w której zwykle miałeś/aś sesję jakoś dziwnie zatrzymujesz się i zaczynasz rozmyślać o tym o czym zwykle rozmawiałbyś z terapeutą. Zaczynasz głębiej samodzielnie analizować swoje problemy, postawy i emocje, tak jakby obiekt psychoterapeuty był w Twoim wnętrzu. W bardzo uproszczony sposób można to sobie wyobrazić na zasadzie myśli „A co by mój psychoterapeuta na taką sytuację powiedział?”. To oczywiście nie oddaje tego wszystkiego czym jest tzw. „internalizacja obiektu” ale obrazowo tak to mniej więcej wygląda.

Incoming search terms:

  • https://terapiawfotelu pl/zaleznosc-od-psychoterapeuty-psychoterapii/

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This