Jak długo trwa psychoterapia? Ile trwa psychoterapia?

O Psychoterapii | 1 comment

Czyli ile właściwie bezie trwać moja psychoterapia?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć, wybierz swojego psychoterapeutę (jest wiele stron na których można znaleźć listę terapeutów np.

Zadzwoń umów się na konsultacje i otrzymasz odpowiedź. Psychoterapia może trwać od kilku miesięcy jednorazowych spotkań co tydzień, do kilku lat spotkań po 3-4 razy w tygodniu.

Dlaczego psychoterapeuta potrzebuje więcej czasu? I Dlaczego to może trwać tak długo?

Niektórzy widząc ile może trwać psychoanaliza, psychoterapia psychoanalityczna (3-4 spotkania w tygodniu przez kilka lat), psychodynamiczna (1-2 spotkania na tydzień przez kilka lat) są przerażeni, inni zaś widzą w tym wyzwolenie ze swoich wewnętrznych problemów i nadzieję na polepszenie swojego życia. Wyzwolenie, które daje siłę by móc w końcu zbudować swoje życie tak jak się chce.

Komfort pracy krótkoterminowej i długoterminowej?

Przychodząc po krótkoterminową pomoc psychoterapeuta wie, że ma się zająć problemami które jest w stanie rozwiązać krótkoterminowo. Jest to czasem bardzo korzystne i pomocne. Poruszanie głębokich tematów – można rzec głębokich pokładów nieświadomości zostawiane jest na terapie długoterminowe. Powód jest prosty, zwyczajnie to dłużej trwa, wymaga zbudowania większego zaufania, głębszej więzi. Dzieje się tak zarówno za sprawą pacjenta – w pewien sposób nieświadomie mówimy o tym co jesteśmy w krótkim czasie 'ogarnąć’ w czasie kilku spotkań, jak i przez terapeutę, który chroni mechanizm funkcjonowania 'obron’ pacjenta, gdyż ten (mechanizm) po poruszeniu głębszych tematów może się zachwiać i będzie wymagał kolejnych spotkań.

Dlatego wiedząc, że terapia będzie jeszcze trwać długo możemy spokojniej i chętniej dzielić się z terapeutą swoimi głębszymi przemyśleniami, gdyż czujemy się po prostu bezpieczniej, wiedząc że nie będziemy 'opuszczeni’.

Z kolei wiedząc, że terapia będzie krótkoterminowa chcemy jak najszybciej uzyskać pomoc w danym problemie który dręczy nas i nie pozwala nam np. spać.

Można to porównać do pracy biurowej na niewygodnym krześle, gdy zaczyna nas boleć kręgosłup. Terapia krótkoterminowa to wizyta u masażysty, dzięki której przez kilka najbliższych dni, tygodni pozbędziemy się bólu, który wróci jeśli nadal będziemy pracować na takim krześle. Terapia długoterminowa, to z kolei głębsza analiza całego życia, w której prędzej czy później dojdzie się do przyczyny problemu i wymieni się krzesło przy biurku.

1 Comment

  1. pisanie prac

    Doskonałe, że ktoś w końcu poświecił czas, aby opisać to zagadnienie.

    Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This