Marta Wójcik – psychoterapia rodzinna (systemowa), Kraków

Mazowieckie, Nurty psychoterapii, Psychoterapia systemowa | 0 comments

Czy Pracuje Pan/Pani w jednym nurcie psychoterapii jakim? Czy łączy Pan/Pani metody pacy? Jakie?

Pracuję w nurcie psychoterapii systemowej. W swojej pracy skupiam się na całościowym podejściu do człowieka, dlatego też zdarza mi się korzystać z innych nurtów terapeutycznych np. poznawczo-behawioralnego czy psychodynamicznego.

Dlaczego Pan/Pani zdecydował/a się wybrać taki, a nie inny nurt, taką metodę pracy?

Wszyscy jesteśmy członkami jakiegoś systemu (rodzina, praca, szkoła). Terapia systemowa skupia się przede wszystkim na relacjach interpersonalnych pomiędzy członkami systemu. Zdecydowałam się na taką metodę pracy, ponieważ uważam, że jest ona niezwykle praktyczna. Jest przede wszystkim kierowana do pracy z rodziną czy parą ale również może być stosowana indywidualnie.

Co Panią/Pana najbardziej zainspirowało w historii rozwoju tego nurtu?

W historii rozwoju zainspirował mnie fakt, że nurt ten wywodzi się z ogólnej teorii systemów, która tłumaczy całościowe funkcjonowanie organizmów żywych, społeczeństw i urządzeń/systemów sztucznych. Pierwotnie była teorią biologiczną, co czyni ją bardzo uniwersalną.

Czy dużo się trzeba szkolić, aby móc zostać takim psychoterapeutą jak Pani/Pan?

Aby zostać psychoterapeutą trzeba najpierw ukończyć studia wyższe (psychologia, pedagogika, medycyna) oraz przejść całościowe czteroletnie szkolenie uprawniające do uzyskania certyfikatu. Jednak nigdy nie należy „osiąść na laurach”. Ciągle trzeba poszerzać swoją wiedzę uczestnicząc w różnych szkoleniach, konferencjach czy też samodzielnie czytać książki tematyczne i być otwartym na nowe doświadczenia zawodowe.

Gdyby miała Pani/Pan 5 minut na prezentacje na wydziale psychologii jak zainspirowała by Pani/Pan młodszych kolegów po fachu do wybrania drogi kształcenia się w tym nurcie psychoterapii?

Powiedziałabym jak to wygląda z mojego doświadczenia. Przede wszystkim trzeba być ciekawym drugiego człowieka, który przychodzi do naszego gabinetu, ponieważ każdy z nas jest inny. Nie ma jednego modelu psychoterapii. Nurt systemowy ma tę zaletę, że z założenia „patrzy szerzej” nie tylko na człowieka ale również na środowisko, którym się otacza.

Jakim pacjentom najczęściej Pani/Pan pomaga w swoim gabinecie, z jakimi problemami się zgłaszają?

Pacjenci, którzy przychodzą do gabinetu zgłaszają się z bardzo różnymi problemami. Najczęściej są to rodzice, którzy mają problemy wychowawcze z dziećmi, wtedy pomocą trzeba objąć całą rodzinę. Zgłaszają się również osoby dorosłe mające problemy w relacjach, w pracy czy tez borykające się z własnymi trudnościami (depresje, lęki, straty). Autorka: Marta Wójcik – Psycholog, psychoterapeutka systemowa (rodzinna) www: Przystan.space – Psychoterapia rodzinna Kraków

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This