Czym jest superwizja? i jak to się ma do pacjenta?

O Psychoterapii | 0 comments

Praca psychoterapeuty to praca w zaciszu gabinetu, często sam na sam z pacjentem i jego wewnętrznym światem, tak się przynajmniej może wydawać z zewnątrz. W praktyce jednak na taką pracę składa się doświadczenie i wiedza zdobywana przez lata przez wielu psychoterapeutów, którą się dzielimy ze sobą nawzajem. Jedną z metod organizacji naszej pracy jest superwizowanie się.

Superwizja psychoterapeuty to miejsce i czas na refleksję nad dylematami klinicznymi, rozmowa o sprawach zawodowych i uczenie się od kogoś bardziej doświadczonego. Superwizja może odbywać się indywidualnie, ale też i grupowo, kiedy to gromadzimy się po to, by dzielić się naszymi dylematami i problemami pacjentów, jak i doświadczeniem i wiedzą. Superwizja jest kolejną relacją, można obrazowo powiedzieć relacją kolejnych światów.

W trakcie superwizji spotyka się świat pacjenta, świat terapeuty i świat superwizora. Jest to sposób na monitorowanie pracy, szkolenie, miejsce na analizowanie dylematów etycznych i społecznych, które czasem pojawiają się w trakcie psychoterapii.

Czy Twój psychoterapeuta jest superwizowany?

W pracy terapeutycznej w zasadzie niezależnie od doświadczenia psychoterapeuty może dojść do różnych zdarzeń, nie do końca mowa tu o błędach psychoterapeutycznych, ale po prostu do impasów w terapii, czy też różnych trudnych sytuacji, w takich przypadkach ratunkiem jest superwizowanie się psychoterapeuty. Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce na stronach internetowych z ofertami psychoterapii, często mamy napisanie gdzie i w jaki sposób dany terapeuta się superwizuje. Jak to jest w praktyce wystarczy popytać, poszczególni terapeuci mają superwizje w swoich szkołach i miejscach do których są przyzwyczajeni, ponadto centrum organizuje superwizje z doświadczonymi superwizorami, jak i są praktykowane są wzajemne superwizje. W każdym bądź razie przed wybraniem swojego psychoterapeuty warto sprawdzić, czy też zapytać czy podlega on/ona superwizji. W związku z tym ze zawód psychoterapeuty obecnie nie jest na rynku nijak sformalizowany, można rzec, że superwizja jest pewnego rodzaju dobrowolna formalizacją.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This