Psychoterapia, psychoterapii nie równa?

O Psychoterapii, Psychoterapia | 0 comments

W kodeksach etyczynych psychoterapeutów różnych stowarzyszeń, najczęściej jest zapis, że nie wolno porównywać, oceniać tego co robią inni psychoterapeuci – wypowiadać się publicznie na takie tematy. Ma to swój głęboki sens, przede wszystkim zasada ta stosowana jest dla dobra wszystkich pacjentów którzy skorzystali z jakiejkolwiek pomocy psychoterapeutycznej. Dlatego też nie będziemy tego robić na tej stronie.

Warto jednak byś wiedział czego możesz się spodziewać udając się po pomoc psychoterapeutyczną, byś wiedział, że mogą się one po prostu różnić od siebie. W Polsce obecnie (2015) zawód psychoterapeuty nie jest regulowany ustawowo, regulacje wprowadzane są natomiast wzajemnie wśród psychoterapeutów poprzez różne branżowe stowarzyszenia.

Sytuacja ta ma swoje minusy i plusy. Wielkim plusem jest to, że ustalaniem standardów pracy, kodeksów, zajmują się osoby rzeczywiście znają się na tym co robią. Minusem zaś to że psychoterapeutą może się nazwać w zasadzie każdy – choć praktycznie nie jest to spotykane. W praktyce psychoterapeuta to osoba która szkoli się w jakiejś szkole, w jakimś nurcie psychoterapii.

Celowo napisałem słowo 'szkoli’, gdyż można powiedzieć, że jak ktoś wykonuje swój zawód z pasją i naprawdę kocha to co robi i chce jak najlepiej pomagać ludziom, szkolenie, dokształcanie się, uczestniczenie w konferencjach, analizowanie kolejnych porcji opracowań, staje się niemal nieodłączną częścią tego zawodu, od czasu rozpoczęcia pierwszego szkolenia. A gdy wiedza, doświadczenie i umiejętności na to pozwalają, najczęściej staje się szkolącym i szkoli, superwizuje młodszych po fachu kolegów i koleżanki. Można rzec psychoterapeuta to zawód ciągłego kształcenia.

Oczywiście to ciągłe dokształcanie nie dotyczy to wszystkich, wiadomo zawód jak zawód jednak z moich obserwacji w tym zawodzie jest naprawdę wiele osób które robią co mogą by jak najlepiej pomagać innym. Życzę każdemu kto szuka pomocy psychoterapeutycznej by właśnie trafić do kogoś takiego.

Czemu zatem tytuł: Psychoterapia, psychoterapii nie równa? – Powód jest inny niż się wydaje nie chodzi tu o doświadczenie psychoterapeuty, ale o nurt w jakim dana osoba pracuje jak i o charakter osobowy danego terapeuty. Pod psychoterapię zalicza się wiele nurtów: psychoanaliza, psychodynamika, psychoterapia systemowa, behawioralna i wiele innych. W każdym z tych nurtów standardy pracy są po po prostu inne i każdy z tych nurtów można wykorzystać w innym celu. Są nurty które wymagają naprawdę dużego zaangażowania, praktycznie można rzec poświęcenia życia pracy, po to by pomagać tym najbardziej potrzebującym, wyciągać ludzi z najgłębszych cierpień psychicznych, a są nurty które są mniej angażujące, które też spełniają swoją 'funkcję’ na rynku usług psychoterapeutycznychw pomocy doraźnej. Będziemy pisać o nurtach na niniejszej stronie, mam nadzieję że uda nam się zrobić kilka wywiadów z psychoterapeutami pracującymi w tych nurtach- zobacz tutaj.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This