Czy psychoterapia na NFZ (fundusz zdrowia) to dobry wybór?

O Psychoterapii | 0 comments

Czy psychoterapia na NFZ (fundusz zdrowia) to dobry wybór?

Dobre pytanie, powinniśmy mieć przecież zapewnioną służbę zdrowia w ubezpieczeniu, i mamy! Choć w praktyce często słyszymy, że jesteśmy nr xx w kolejce oczekujących… ale się da. Oczekiwanie na taką psychoterapię to czasem droga przez mękę, można ją sobie ulżyć korzystając np. z ośrodków interwencji kryzysowej, gdzie można przyjść w gorszych chwilach.

I choć np. pracując na pełnym etacie czy posiadając własną działalność miesiąc w miesiąc płaci się na 'ZUS’ ponad 1000 zł to psychoterapia, np. 2 razy tygodniu, czy choćby nawet raz w tygodniu to dla wielu ludzi luksus na który ich 'nie stać’. Dlatego wybór psychoterapii na fundusz to w wielu przypadkach wydaje się jedyna droga.

Dla tych którzy tak myślą mam jeszcze jedną dobrą wiadomość, oprócz psychoterapii na fundusz są różne ośrodki, fundacje w których możemy dostać się na psychoterapię czy to za darmo czy też po obniżonych kosztach. Są one współfinansowane np. z gminnych środków do walki z alkocholizmem (psychoterapia dla osób dotkniętych tym problemem), czy też z innych funduszy, czasem kościelnych, a czasem po prostu terapeuci zgadzają się na pracę charytatywną, lub po obniżonych kosztach.

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że zarówno na NFZ jak i na inne fundusze, mimo dobrych chęci psychoterapeuta może po prostu nie mieć odpowiedniego wsparcia. W artykule ’Dlaczego psychoterapia tyle kosztuje?’ wspominaliśmy o kosztach psychoterapii, do których należy doliczyć zarówno dodatkowy czas potrzebny na każdego pacjenta, odpowiednie dokształcanie jak i wsparcie superwizyjne. Wszystko to w przypadku pracy w ośrodkach 'funduszowych’ często rozmija się o np. konieczność czasochłonnej papierkowej 'biurokratycznej’ dodatkowej pracy, czy też po prostu mniejszych zarobkach niepozwalających na odpowiednie wsparcie superwizyjne.

Być może sytuacja ta się w tym kraju zmieni, tymczasem pozostaje nam niewielki wybór, w psychoterapiach na ubezpieczenie i inne fundusze. Wiele osób decyduje się więc na prywatną psychoterapię czy to z własnych środków, czy też z pomocą bliskich.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nasza polityka prywatności


Pin It on Pinterest

Share This