Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Kiedy psychoterapia?, O Psychoterapii, Psychoterapia, W trakcie Psychoterapii | 0 comments

Przygotowując się do zapisania się do psychologa lub psychoterapeuty warto przejrzeć ofertę poradni psychoterapeutycznych — często ośrodki te mają swoje strony internetowe z zamieszczonymi opisami przyjmujących w nich specjalistek i specjalistów. Dzięki temu możliwe jest wybranie osoby, która podpasuje nam wykształceniem, doświadczeniem, czy po prostu będzie miała „to coś”. Kryteria wyboru psychologa lub psychoterapeuty są indywidualne, ale warto pamiętać, że niektórzy specjaliści specjalizują się w zdanych zaburzeniach. Warto więc wziąć to pod uwagę podczas wyboru, kiedy mamy podejrzenia co do występujących u nas problemów.

Jak wybrać psychologa lub psychoterapeutę?

Kiedy znajdziemy pasującą nam poradnię psychoterapeutyczną, znajdujemy numer, dzwonimy. Na wizytę umawiamy się telefonicznie. W recepcji możemy otrzymać informacje o psychologach i psychoterapeutach pracujących w danej poradni lub danym wydziale, jeśli informacje ze strony nam nie wystarczają, bądź nie jesteśmy pewni kogo wybrać. Oprócz danego specjalisty bądź specjalistki, wybiera się też dogodny termin konsultacji psychoterpaeutycznej — dzień i godzinę.

Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę również dogodną lokalizację gabinetu lub przemyśleć opcję konsultacji online, kiedy z jakiegoś powodu wizyta stacjonarna może być uciążliwa lub niemożliwa. Jest to dość istotne, kiedy jednorazowa konsultacja psychologiczna może ciągnąć za sobą kolejne spotkania i występuje potrzeba pogodzenia obowiązków dnia codziennego z wizytą u psychologa czy psychoteraputy.

Przed udaniem się na pierwszę wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, warto zastanowić się z jakim problemem lub problemami przychodzi się do gabinetu. Przykładowo, dla niektórych ułatwieniem będzie stworzenie listy i wypunktowanie w niej spraw, które chce się poruszyć. Dokładny plan nie jest niezbędny. Można też przyjść z ogólnym zarysem problemu lub chęcią odnalezienia go. Psycholog lub psychoterapeuta jest po to żeby pomóc w problemach psychicznych — więc obie formy przygotowania są w porządku.

Pierwsza wizyta (konsultacja psychoterapeutyczna) — na co się przygotować

Osoba, która przychodzi do gabinetu psychologicznego, nazywana jest często „klientem” lub „pacjentem” — w zależności od nurtu psychoterapii. W psychoterapii psychodynamicznej i psychoanalitycznej mamy do czynienia z pacjentem, jako że relacja z psychoterapeutą jest szczególnie ważna.

Przygotowując się na pierwszą wizytę, nie trzeba mieć dokładnie określonego problemu. Wystarczy samo poczucie o jego występowaniu. Praca z psychologiem i psychoterapeutą może być poświęcona właśnie na poszukiwania powodu odczuwanego dyskomfortu. Kilka pierwszych spotkań, tak zwanych konsultacji, przeważnie stanowi wstęp do dalszych wizyt. Jest to czas na poznanie pacjenta, jego problemu i informacji, jaki plan pomocy będzie w tym indywidualnym przypadku najskuteczniejszy. Jednocześnie czas ten poświęcony jest na ustalenia kontraktu, tj, zbioru zasad obowiązującego zarówno psychoterapeutę i pacjenta (terminy spotkań, terminy płatności, odwoływanie spotkań itp.).

Są to spotkania, po których pacjentowi może wydawać się, że nic się nie wydarzyło i że tylko on mówił. Jest to złudne, ponieważ bez informacji psychoterapeuta nie jest w stanie zaproponować rozwiązania (najczęściej w postaci podjęcia psychoterapii).

Relacja pacjent-psychoterapeuta

Psycholog i psychoterapeuta nie słucha biernie, ale tworzy w swoim umyśle obraz pacjenta, oraz kiedy to konieczne, dopytuje o ważne informacje. Pierwsze spotkania są informacyjne. Stanowią też czas na poznanie się obu stron, a dla pacjenta sprawdzenie, czy dany psychoterapeuta jest osobą, przy której czuje się swobodnie i bezpiecznie.

To otwartość pacjenta ma kluczowy wpływ na skuteczność działań psychoterapeuty.

Podczas pierwszej rozmowy z psychoterapeutą pojawiają się zazwyczaj lęki przed oceną, byciem osądzanym czy osądzaną. Psychoterapeuta kształcił się, by pracować z ludzkimi trudnościami. Dlatego też jeśli pracuje profesjonalnie to nie będzie osądzał pacjenta. Zarówno wtedy, jeśli problem jest społecznie uważany za wstydliwy czy obraźliwy, jak i wtedy, kiedy pacjent odczuwa, że jest zbyt błahy, by zwrócić się o pomoc. Nie ma zbyt błahych, niewystarczających problemów.

Należy również pamiętać, że pacjent ma prawo decydować o tematach poruszanych podczas spotkania i o niezagłębianie się w dane tematy, jeśli nie czuje gotowości na nie. Zakończenie pierwszego spotkania z psychoterapeutą może przynieść różne skutki. Od ulgi, przez niepokój po smutek. Może też pojawić się poczucie, że czegoś się nie powiedziało, pojawia się niedosyt. Jest to naturalne, ponieważ nie jest możliwe omówienie dosłownie każdej kwestii na tylko jednym spotkaniu.

Pierwsza konsultacja psychoterapeutyczna bez tajemnic

Podczas pierwszej konsultacji psychoterapeutycznej pacjent mówi, a psychoterapeuta słucha i ewentualnie dopytuje o ważne dla postawienia diagnozy kwestie. Mogą padać pytania o powód wizyty, powiązane z wizytą nadzieje i oczekiwania, czy jest to pacjenta pierwsze doświadczenie z psychologiem lub psychoterapeutą. Poruszane też są tematy związane z życiem prywatnym: dzieciństwo, sprawy rodzinne, uczuciowe, zawodowe. Nieunikniony jest temat emocji i doświadczeń pacjenta. Przebieg rozmowy jest dostosowywany indywidualnie do pacjenta — nie istnieje jeden sposób wykorzystywany u wszystkich.

Pacjent też ma możliwość i przestrzeń do zadawania pytań psychoterapeucie. Może zapytać o kwalifikacje specjalisty, przebieg pierwszej wizyty, jak wyglądałaby współpraca czy czego ma się spodziewać i jakie efekty mogą przynieść kolejne spotkania. Nie oznacza to jednak, że psychoterapeuta będzie mógł od razu udzielić odpowiedzi na każde pytanie. Niektóre kwestie (jak np. skuteczność psychoterapii i czas pojawienia się efektów psychoterapii) jest indywidualny i nawet najlepszy psychoterapeuta nie jest w stanie odpowiedzieć na nie podczas pierwszej wizyty. Również należy uszanować, kiedy psychoterapeuta odmawia udzielenia odpowiedzi na temat niezwiązany z konsultacją psychologiczną, np. na temat życia prywatnego specjalisty.

Postrzeganie opieki psychologicznej w Polsce

W dalszym ciągu w Polsce występuje stygmatyzowanie osób korzystających z usług psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry. Niesłusznie. Kiedy boli nas ząb, chętniej (lub mniej chętnie) udajemy się do dentysty. Zajmujemy się problemem i wracamy do zdrowia. Kiedy czujemy, że z naszym zdrowiem psychicznym jest coś nie tak, kiedy problemy nas przerastają, nie wiemy jaką podjąć decyzję czy do jakiego specjalisty się udać po pomoc — jest to wskazanie do udania się do psychologa lub psychoterapeuty.

Opieka psychologiczna jest równie ważna, co opieka medyczna w przypadku problemów ze zdrowiem fizycznym. Obawy, lęk przed oceną lub krytyką mogą towarzyszyć zarówno przed, jak i podczas samego spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą.

Normalne jest to, że możemy potrzebować zadbania o swoje zdrowie psychiczne, tak jak powinniśmy dbać również o zdrowie fizyczne. Podczas samej wizyty, często zdarza się, że rozmowa i podzielenie się swoim problemem z osobą zupełnie obcą (jaką jest psycholog i psychoterapeuta) jest zdecydowanie łatwiejsze, niż można się było spodziewać. Warto więc przyjrzeć się temu, jak postrzegamy psychologów i sam pomysł udania się na wizytę i dbać o to, żeby była to autonomiczna decyzja każdego z nas.

Zastanawiasz się nad wizytą u psychoterapeuty? Psychoterapia w nurcie analitycznym i psychodynamicznym koncentruje się na źródłowych, często nieuświadomionych przyczynach wszelkich trudności wewnątrzpsychicznych i międzyludzkich występujących w życiu pacjenta. Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne jest jednym z najlepszych prezentów, jaki można sobie sprawić. Wiedza o sobie, o swoich trudnościach, problemach i ich przyczynie jest pierwszym krokiem do rozwiązania i poprawy jakości życia. Wsparcie znajdziesz u naszych psychoterapeutek — zarówno stacjonarnie w Warszawie, Piastowie i Pruszkowie, jak i online.

Artykuł przygotowany wraz z centrum Adiuta mającą siedzibę w Pruszkowie:

Centrum Psychoterapii Pruszków – “ADIUTA”

05-800 Pruszków, Górna 19

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

W Warszawie Centrum

Warszawa Centrum
Aleje Jerozolimskie 83/20
02-001 Warszawa

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

Na Warszawskim Ursynowie

Warszawa – Ursynów
Migdałowa 10/52
02-796 Warszawa

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

 

A także pracujące Online

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This