Natrętne Myśli – które nie dają spokoju… do których wstyd się przyznać.

Kiedy psychoterapia?, Psychoterapia | 0 comments

Natrętne Myśli – które nie dają spokoju… do których wstyd się przyznać.

Są tacy których dręczą myśli do których, aż wstyd się przyznać np. o tym by zrobić coś złego swojemu partnerowi, czy też swojemu dziecku. Myśli te pozostają głęboko niewypowiedziane i praktycznie nie ma jak się nimi z nikim podzielić… „bo co sobie on/ona o mnie pomyśli?”. Czasem nawet nie ma jak się nimi podzielić nawet z najbliższymi przyjaciółmi, jeśli takowych mamy.

Myśli nie znikają, staja się coraz bardziej uporczywe… pytanie co wtedy? Czasem nawet mamy wrażenie, że myśli te są tak złe, destrukcyjne że mogą być wręcz demoniczne… Bardzo się boimy by nie stały się realnością. Towarzyszy temu często głębokie, lub ukryte poczucie winy/złości.

Jak sobie radzić z natrętnymi myślami?

Jest wiele sposobów radzenia sobie z natrętnymi myślami. Można próbować o nich zapomnieć, zając się czymś innym, można szukać jakichś dróg radzenia sobie ze stresem. Odkładać rozmyślania w czasie, próbować te myśli zaakceptować, czy też jakkolwiek sobie z nimi poradzić. Pewną formę poradzenia sobie z natrętnymi myślami, jest np. zapisanie ich do pamiętnika, czy też bardziej współcześnie – bloga, który może być bardziej anonimowy, taka ekspresja pozwala nam chwilowo się od takich myśli uwolnić…

A co jeśli te myśli są tak natrętne i jest ich tak dużo ze nie potrafimy sobie z nimi poradzić? Czy psychoterapeuta może w tym pomóc?

Oczywiście, natrętne myśli to dosyć częsty powód zgłaszania się po pomoc psychologiczną – psychoterapeutyczną. W wielu przypadkach pomoc taka okazuje się bardzo skuteczna, zwłaszcza w terapiach bazujących na psychoanalizie (np. psychoanalityczna, psychodynamiczna) która szuka głębokich przyczyn powstania problemu.

Jeśli problem się powtarza, można przypuszczać, że coś w naszej osobowości, w naszych doświadczeniach życiowych, w pewien sposób 'każe’ nam w ten sposób funkcjonować. Podczas głębszej analizy natrętne myśli i towarzyszące im uczucia mogą po prostu zostać zniwelowane, zastąpione (sublimowane przez mniej przeszkadzające mechanizmy), po przepracowaniu ich prawdziwego głębokiego źródła.

Ciężko tu pisać o całym procesie, gdyż w każdym przypadku wygląda on indywidualnie – zostawmy więc to profesjonalistom. W każdym razie jeśli dręczą Cię myśli których nie jesteś w stanie zaakceptować i które po prostu zwyczajnie Cię męczę, warto byś wiedział/a że jest możliwa pomoc w tej sprawie, a uzyskać ja możesz w gabinecie psychoterapeutycznym.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza polityka prywatności

Pin It on Pinterest

Share This